VETERINÁRNÍ ORDINACE PALACKÉHO OPAVA

ORDINAČNÍ HODINY: Po-Čt 8-12 | 14-18, Pá: 8-12

TELEFON: 732 454 232fb_logo

E-MAIL: ordinace@veterinaopava.cz

Žádnou blechu jste nenašli a přesto je má

Blechy patří k nejběžnějším vnějším parazitům psů a koček. Vyskytují se celoročně a všude tam, kde je přítomen jejich hostitel. Mohou způsobovat výraznou svědivost, ztrátu srsti a záněty kůže, což nakonec vede majitele k vyhledání pomoci veterinárního lékaře. Naštěstí existují způsoby, jak Vaše mazlíčky ušetřit dalšího trápení s blechami.

3124x1_1600x900ms


Blecha (nejčastěji Ctenocephalides felis) je díky malým rozměrům svého těla (cca 3 mm) a rychlosti, s jakou se dokáže v srsti svého hostitele pohybovat, jen velmi těžko postřehnutelným parazitem. Často se proto setkáváme s názorem majitelů, že jejich zvíře blechy nemá, protože žádné nenašli. Nejprve je tedy potřeba smířit se s faktem, že pokud pes či kočka nejsou proti blechám ošetření a jsou v kontaktu s vnějším prostředím, pravděpodobně blechy mají. Jako důkaz zablešení lze použít nález krevních pelet – tzv. blešího trusu, který ulpívá v srsti zvířete a připomíná drobná zrníčka máku, která se po rozmočení ve vodě rozpíjejí do krvavých teček. Ani bleší trus však nemusí být vždy patrný, zejména u často koupaných nebo stříhaných psů a u koček, které si důkladně čistí srst. Diagnostika infestace blechami se potom stává velmi problematickou.

Když se škrábe víc než jiní

Dospělá blecha žije převážně na hostiteli, kde saje krev. Touto její aktivitou vznikají mnohočetná drobná poranění kůže, která mohou vést až ke vzniku povrchových zánětů kůže. U velmi mladých jedinců nebo zvířat celkově oslabených jiným onemocněním, může masivní infestace blechami způsobit pokles počtu červených krvinek a vznik anémie.

Většina majitelů však vyhledá veterinárního lékaře kvůli svědivosti kůže. Jednou z hlavních příčin svědění je alergie na bleší kousnutí – tzv. FAD – flea allergy dermatitis. Jde o přehnanou imunitní reakci organismu na bílkoviny obsažené v bleších slinách. Psi a kočky trpící touto alergií se pak při napadení blechami škrábou velmi úporně, zejména v oblasti zádi, kořene ocasu, na břiše a ve slabinách, kde si způsobují ulamování a vypadávání chlupů, vznik papul a krust (pupínků a stroupků) až následného zánětu kůže. U koček se velmi často setkáváme s naprosto lysými okrsky kůže, přičemž si majitel ani nestihne všimnout, že se zvíře škrábe nebo olizuje víc než obvykle.

Léčba psa nebo kočky s podezřením na alergickou dermatitidu způsobenou blechami pak spočívá v účinné likvidaci dospělých blech a jejich vývojových stádií, zklidnění příznaků na kůži a potlačení přehnané zánětlivé a svědivé reakce.

Vývojová stádia blech máte všude v bytě

Dospělá blecha několik hodin po napití krve klade v srsti hostitele vajíčka, která pak odpadávají do prostředí. Vajíčka nejsou pouhým okem viditelná (velikost cca 0.5 mm) a ve vhodných podmínkách – tj. teplo a vlhko, se z nich během 1 až 12 dnů líhnou larvy. Larvy se dále mění v kukly, které představují nejodolnější vývojová stádia, schopná přežít v nezměněném stavu až 140 dní. V ideálních podmínkách – teplo, vlhko a přítomnost hostitele- se však kukla během týdne promění v dospělou blechu schopnou sát krev a dál se množit. Blechy pak mohou přeskakovat mezi zvířaty, průměrná délka skoku je zhruba 20 cm.

Ze znalosti vývojového cyklu blechy pak vyplývá i účinné protibleší opatření.

Přípravky doporučované lékaři naší kliniky

Na našem pracovišti se nám nejlépe osvědčili nové přípravky proti blechám ve formě perorálních tablet. Déle známé přípravky obsahující účinnou látku fipronil (ve formě spot-on nebo spreje) se v poslední době ukazují jako méně účinné a jsou populace blech, které jejich aplikaci přežívají. Chceme-li předejít množení blech a jejich dalšímu negativnímu vlivu na zdraví zvířete, je žádoucí zahubit dospělé blechy dříve, než stačí naklást vajíčka. Samozřejmostí je ošetření všech zvířat v domácnosti.
K tomuto účelu doporučujeme buď tablety Comfortis (účinná látka: spinosad), které fungují 28 dní, nebo tablety Bravecto (účinná látka: fluralaner), které působí 12 týdnů kombinovaně proti blechám i klíšťatům. Pro kočky, kterým nelze aplikovat tablety, je vhodné použití přípravků ve formě spot-on obsahujících selamectin (Stronghold) nebo moxidectin (Advocate), působící 28 dní. Všechny tyto přípravky účinně likvidují dospělé blechy, odblešení formou tablety je vhodné zejména pro pacienty se záněty kůže, které je žádoucí denně koupat ve speciálních šamponech.

Vývojová stádia blech z prostředí doporučujeme odstranit převážně mechanicky, tzn. obden důkladně vysávat všechna místa, kde se zablešené zvíře pohybovalo, a vyprat deky a pelíšky.

Léčba ztráty srsti a zánětu kůže pak závisí na rozsahu příznaků a na možnosti majitele ošetřovat zvíře např. každodenními koupelemi.

Pokud máte podezření, že by Váš pes nebo kočka mohli mít blechy, anebo si jen nejste jistí, zda se škrábou víc než je „normální", navštivte nás na naší klinice a my Vám pomůžeme najít optimální protibleší opatření pro Vás a Vašeho mazlíčka. Protože ačkoliv na něm žádnou blechu nevidíte, pravděpodobně je má...

Veterina Opava
Zpracovávám...
Napište nám